Päävalikko

Öttömönkiäiset

Aloittaja minttukoo, 12/06/2005, 21:56:44

« edellinen - seuraava »

kasu

Kontiaiset penkoo... joku vaihto niitten nimen tossa viime vuonna  ;D
kasu 75

Marge

Lainaus käyttäjältä: kasu - 09/05/2008, 21:22:56
Kontiaiset penkoo... joku vaihto niitten nimen tossa viime vuonna  ;D

En oo kyselly että onko ne myyriä vai kontiaisia, mutta penkoo silti  ;D
Fear never fixed anything.

rapu

Meillä on ollut tänään hämähäkin kanssa sota menossa. Pirulainen ilkkuu sohvan alla eikä suostu tulemaan sieltä pois tapettavaksi!  :-X :P
Inhoan hämähäkkejä yli (melkein) kaiken muun! :-X

zatu

Lainaus käyttäjältä: rapu - 27/05/2008, 18:42:05
Pirulainen ilkkuu sohvan alla eikä suostu tulemaan sieltä pois tapettavaksi!  :-X :P

No ihme. Tulisitko itse? ;) Tuo se meille, voin majoittaa kyllä pieniä (alle 2cm pitkiä) hämähäkkejä.
-memento vivere-

Sini

Lainaus käyttäjältä: Pike - 27/05/2008, 19:37:54
Hämähäkkien näkyminen kotona on ihan hyvä merkki. Ne nimittäin eivät viihdy lainkaan hometaloissa, joten hämähäkit ovat merkki terveestä sisäilmasta.  ;)

Meillä on sitten varmaan yliraikasta!  ;D


kasu

Sääskiä! Onneks ei oo viel ees lehtiä puissa mutta johan noita inisijöitä alkaa lennellä korvaan.  >:(
kasu 75

Pipsa

Helvetin muurahaiset...löysivät nyt meillekin tien sisälle taloon. Pitänee käydä niille niitä pieniä myrkky mökkkejä ostamassa  >:D

Lua

Lainaus käyttäjältä: Lua - 08/03/2008, 10:05:21
Meillä otettiin seuraava askel muurahaisten torjumisessa. Loukut ei auttanut yhtään, varmaan vaan nauroivat niille. Tässä vaiheessa M ennusti että sodassa Lua vastaan muurahaiset Lua tulee kuulemma sitkeästi taistelemaan, mutta häviämään ja kaatumaan kunniakkaasti.

Minä olin eri mieltä. Korjasti tyhjänpäiväiset loukut pois, ja ostin rautakaupasta Raidin muurahaissirotetta. Sirottelin sitä siihen ovenrakoon mistä muurahaiset tulee sisälle ja niiden kulkureitille. Hahhaaaa!!! Kyllä alkoi toimia. Uusia muurahaisia ei pääse sisälle, ja ne jotka oli jo sisällä eivät pääse kulkureittiä pitkin ulos. Seurailin eilen tilannetta, ja muurahaiset ei todella voi koskea siihen myrkkyy, pyörivät vaan ihan hädissään siinä ympärillä eivätkä pääse ulos-> ne on helppo tappaa.

Uskallan juhlia erävoittoa, mutta en vielä koko sodan voittamista.
Sota jatkuu....

Murkut hävisivät 1,5 kk:ksi sillä sirotteella (otin siis ne myrkyt pois jo aikoja sitten). No nyt kun ilmat kylmeni, niin eikös niitä murkkuja alkanut tulla meidän jääkaapin alta seinän raosta....!! Kyllä ne paikat keksii!

No ei muuta kun sirotetta taas peliin rutkasti. Vuorokausi on kulunut ja juhlin taas voittoa  ;D!! Suosittelen kaikille tuota Raidin muurahaissirotetta, se on ainoa mikä sai meidän murkut pysymään poissa.

Maya

Lainaus käyttäjältä: Pike - 14/06/2008, 22:06:02
Yritin puuhastella pihalla ja voi luoja mikä määrä nälkäisiä itikoita siellä olikaan. Tähän asti mä olen säästynyt heidän hyökkäyksiltään, mutta nyt ei ollut ilmeisesti muut vaihtoehtoa ja tunkivät imukärsänsä joka paikkaan.  :P Hiukset ovat täynnä itikanraatoja.  :badhairday:
on kyllä tosi paljon sääskiä  :o ja ihan aamusta asti ja auringossa ja joka paikassa  ::)

Lisäksi tähän aiheeseen liittyen on muuten aika rankkaa olla pienen pojan äiti ja näin ötökkä inhoinen. Voi hiivatti mitä kaikkia taas tänään kotiin roudattiin ja näytille tuotiin  :icon_shaking2:

myy79

Pyhikses on ihan sikana itikoita, viime viikonloppuna saunan terassilla oli 5 savua, eikä auttanu..  ::) Kajaanissa taas ei pahemmin itikoita oo näkyny, pari inisijää ilta ::)assa parhaimmillaan.. :P