Päävalikko

Mökkeilyä

Aloittaja Taru, 05/05/2005, 18:11:27

« edellinen - seuraava »

mami

Lainaus käyttäjältä: Anki - 24/08/2006, 08:11:01
Vietättekö Mami niitä ihan sillai "omin päin" kun teillä on tämä perinne tiedossa, vai juhlitaanko sitä ihan yleisesti tuollakinpäin?

Aika yleistä juhliminen on "meillä" päin, kokoonnutaan mökeille porukalla, sytytellään kynttilät hämärän koittaessa, syödään pitkän kaavan mukaan ja joskus jopa ammutaan ilotulitusraketteja.

Kokkolassa tosiaan on venetsialaisten ympärille rakennettu kunnon kekkerit kaupungilla. Siellä on muutaman kerran tullut oltua  :D

zatu

Lainaus käyttäjältä: Anki - 24/08/2006, 08:41:25
Venetsialaiset/huvilakauden päättäjäiset tarkoittaa sitä että juhlitaan vähän niinkuin mökkikauden päättymistä. Nämä juhlat on aina elokuun viimeinen lauantai.
Meilläpäin ne ainakin juhlitaan sillai että ollaan mökillä tai muuten vaan meren rannassa, syödään ja juodaan hyvin ja sytytellään ulkotuleja, kokkoja ja mahdollisesti ammutaan vähän rakettejakin. :)

Ainakin vanhempani ovat aina viettäneet kyseistä lauantaita ihan merenranta-asujina, eli ei mökkikauden, vaan kesän "päättäjäisinä". Myös muut saman lahden rannalla vakituiseen asuvat laittavat ainakin ulkotulia tms. Ja kyseisen hippalon olen tuntenut aikaisemmin nimellä elovalkeat. :)
-memento vivere-

Eveliinak

Huomenna kisun kanssa porukoiden kesäpaikkaan viikonloppuilemaan.  :) Vieläköhän sitä uimaan uskaltautuisi?

Auri

Juu, täällä Salon lähellä on lauantaina Venetsialaiset. Tarkemmin sanottuna Teijolla. Päivällä jo alkavat ja eri esiintyjiä on, mm. Anna Erikson, Lovex, Hanoi Rocks... Aiheesta lisää muistaakseni www.venetsialaiset.com

Eli sellaset venetsialaiset täällä Salon seudulla  ;D

Taru

Vihdoinkin pääsin mökille, oltiinkin kaksi yötä ja mukavaa oli! :D
Voi joutua itkemään vähän, jos on antanut kesyttää itsensä. -Antoine de Saint-Exupéry

point

Meillä alkaa olla mökillä laituri kuivalla maalla, koska vesi laskee ja laskee koko ajan.  :o

Tara saattaa muistaa, et laiturin päässä on normaalisti reilu metri vettä.

Eveliinak

Saaressa oli ihanaa! Kelit helli, syötiin hyvin, melottiin, veneiltiin purkkarilla... :) Ensi kesänä sitten taas uudestaan.

Anki

Eilen tuli tehtyä päiväretki veneellä mökille :D 
Savustettiin siikaa, uitiin ja muuten vaan oltiin, ihanaa oli ;D

Tara

Huomenna mökillä käymään ainakin päiväseltään. Ulkoileen vähän koirien kanssa.
Eväätkin on mukava syödä mökissä, kun ilmalämpöpumppu nyt ollessaan kaikkein pienimmillään pitää sisälämpötilan 13-15 asteessa.

Harkinnassa on jäädä sinne huomenna yöksi.

Sitä varten pitää tänään käydä pitämässä kiukaan alla ja takassa pientä varovaista tulta. Samoin huomenna päivällä pienet tulet. Ja lauantaina vielä sama homma. Saunan voi lämmittää kunnolla vasta lauantai-iltana.

helena

Meillä on talvimökkeilyssä käytössä kairareikäpumppu. Ei tarvitse tehdä isoa reikää jäähän et saa vettä.